top of page

Sekcja Rasy Border Collie 

Border Collie to nie tylko pies pasterski, ale także sportowy, który jest polecany pasjonatom pasterstwa i innych dyscyplin kynologicznych. Pies ten jest jedynym na kuli ziemskiej owczarkiem, który do dzisiaj sprawdza się na farmach całego świata pełniąc swoja pierwotną rolę.

W Polsce rasa ta jest znana od niedawna.

Border collie jest niezwykłym czworonogiem, który stał się ulubieńcem ludzi na całym świecie. Zachwyca jego wysoki poziom inteligencji, precyzja i siła, a szczególnie bezwarunkowe oddanie człowiekowi. W pasterstwie sprawdza się doskonale, ale nie na polskich pastwiskach, tylko wszędzie tam gdzie ilość owiec nie pozwala nad nimi zapanować człowiekowi

Gotowość, energia, inteligencja - tak można podsumować cechy border collie, który niepozornie śpi przy nogach, ale na jedno drgniecie jest całkowicie skupiony i gotowy do działania. Psy nieustannie wpatrzone i wsłuchane w polecenia, które uwielbiają wykonywać, szczególnie jeśli w grę wchodzi zaspokojenie ich przeogromnego instynktu pasterskiego. 

HISTORIA

Współczesny border collie jest potomkiem roboczych collie trzymanych w hrabstwach na pograniczu Anglii i Szkocji. W XIX wieku wyodrębniono tę rasę pod nazwą working sheepdog (pracujący owczarek). W roku 1873 w Walii odbyły się pierwsze brytyjskie zawody w zaganianiu owiec z udziałem tej rasy. Właścicielką kilku jej przedstawicieli była królowa Wielkiej Brytanii Wiktoria.

Rozwój psów, pasterskich w ciężkich warunkach nadgranicznych terenów Szkocji spowodował, że Border Collie są szybkie i wytrzymałe. Te wybitne psy pracujące, są teraz jedną z ulubionych ras na świecie. 

OPIS RASY

Te wysportowane małe psy mają dobre proporcje ciała, są szczupłe i umięśnione. Mają średniej długości podwójną sierść przeważnie koloru czarnego lub brązowego z białymi, czasami trzybarwna z brązowym, także marmurkowa z białymi znakami. Często mają gęstą delikatną sierść na łapach, podbrzuszu i ogonie oraz kryzę za głową.

Uważa się, że ich wzrok "hipnotyzuje" owce. 

TEMPERAMENT

Bardzo inteligentne i miłe Border Collie są posłuszne i łatwe do szkolenia. Chętnie znoszą nawet ciężki trenning. Doskonałe jako psy rodzinne, zwłaszcza dla energicznych dzieci, ale mogą być zaczepne i zazdrosne wobec innych psów. 

PIELĘGNACJA

Regularnie czesanie i szczotkowanie pozwoli utrzymać sierść błyszczącą. Wymaga ona specjalnej uwagi, kiedy miękki podszerstek linieje. Kąpiel lub czyszczenie suchym szamponem, wtedy, gdy to konieczne trzeba sprawdzać uszy i sierść czy nie ma kleszczy. 

RUCH I KARMIENIE

Szybkie i zwinne te piękne i niewielkie psy mają bezgraniczną energię i świetnie się uczą pracy i zabawy. Uwielbiają biegać z piłką lub zapędzać błądzącą owcę do owczarni. Kochają także pływanie i wszelką aktywność. Nie wymagają szczególnego karmienia, ale nie należy zapominać, że mogą tyć i stać się leniwe. 

PROBLEMY ZDROWOTNE

Pomimo, że są generalnie odporne, rasa ta może mieć kłopoty ze stawami i genetycznymi chorobami oczu, takimi jak postępujący zanik siatkówki.  

REGULAMIN TESTU INSTYNKTU
bottom of page